انباشتگی چینه دان در بوقلمون

در این عارضه دان و آب در چینه دان انباشته شده و بدلیل گشادی بیش از حد چینه دان مواد درون آن بدرستی تخلیه نشده و تنها مقدار کمی از مایعات به پیش معده وارد می شود ولی بدلیل عدم توانایی انتقال دان به پیش معده بوقلمون روز به روز لاغز تر و نا توان می شود.

عوامل ایجا کننده:

هر عامل که باعث فلجی اعصاب چینه دان شود در این بیماری نقش دارد بنظر می رسد عامل ژنتیکی نسبت به سایر عوامل نقش عمده تری داسته باشد چون در برخی گله  ها بیشتر دیده می شود ولی عواملی مانند کمبود ویتامین های گروه B بخصوص B1 کمبود منیزیوم،کلسیم،قارچ ها در این عارضه یا در تشدید آن موثر اند.این عارضه بیشتر در بوقلمون های ماده دیده می شود و درمان خاصی هم ندارد،پیشنهاد شده است چون بوقلمون تحمل کمی نسبت به گرسنگی دارد حداکثر بیش از 2 ساعت گرسنگی نکشد در صورت وجود عوامل ژنتیکی و ولع در خوردن دان بعد از خاموشی طولانی مدت وجود انباشتگی در چینه دان غیر قابل اجتناب می باشد همچنین آشامیدن آب بیش از حد و یا مصزف آب شور نیز باعث این عارضه می شود. در هوای سرد پرورش دهندگان بیش از اندازه هوای سالن را گرم می کنند و این گرما باعث افزایش مصرف آب و اتساع چینه دان می گردد در این گله ها وجود شاهپر های باز از نشانه های گرمای بیش از حد هفته او ل پرورش است که اصطلاحا به آن پر های هلیکوپتری می گویند. معمولا این عارضه از آخر هفته اول شروع می شود ولی معمولا در 3 تا 4 هفتگی قابل تشخیص تر است.

اینگونه بوقلمون ها بدلیل عدم دریافت مواد مغذی تولید گوشت و تخم کاهش می یابد از طرفی ضعف عمومی باعث شیوع بیماری در گله می گردد. در صورتیکه سریع تشخیص داده شود با کنترل عوامل ذکر شده می توان میزان اتساع چینه دان در گله را کاهش داد همیشه در دانخوریها دان وجود داشته باشد ، آب از نظر شوری بررسی شود ، ازایجاد استرس های گرمایی جلوگیری شود ، ویتامین و مواد معدنی در اختیار جوجه بوقلمون قرار داده ه از جیره های بالانس شده و مناسب استفاده شود تا جوجه ها تمایل به هرزه خواری پیدا نکنند چون خوردن مواد کف سالن ( پوشال، پر ، طناب ، چسب برق ، نخ های جدا شده از کیسه های دان ….)می تواند بصورت فیزیکی باعث اتساع چینه دان گردد. با دادن سنگریزه های گرانیتی با سایز های مخصوص آن سن در فواصل زمانی خاص می توان چینه دان پاندولی را تا حد زیادی کنترل نمود

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *